Pionizatory - klucz do samodzielności i poprawy jakości życia pacjenta.

Pionizatory - klucz do samodzielności i poprawy jakości życia pacjenta.

Utrzymanie sprawności ruchowej oraz utrzymanie prawidłowej pozycji ciała są niezwykle istotne z perspektywy zdrowia oraz umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Powrót do zdrowia po wypadku czy poważnej chorobie bywa czasochłonny i wymaga często użycia specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, który pomoże choremu w systematyczny i bezpieczny sposób wzmocnić ciało. Sprawdzonym sprzętem wykorzystywanym w rehabilitacji jest pionizator.

Czym jest pionizator i jak działa?

Pionizator rehabilitacyjny to sprzęt dla pacjentów, którzy z powodu choroby lub wypadku mają problem z przyjęciem i utrzymaniem prawidłowej postawy stojącej. Ponieważ pionizacja stanowi bardzo ważny element w procesie odzyskiwania sprawności ruchowej, ma ogromne znaczenie w osiąganiu przez pacjenta samodzielności i mobilności. Dodatkowo poprzez pionizację chory zapobiega odleżynom, zanikom kostnym i mięśniowym oraz przykurczom stawów. Pionizator poprawia zdolności ruchowe pacjenta, a co za tym idzie także jego ogólną kondycję zdrowotną - fizyczną oraz psychiczną. Konstrukcja tego sprzętu składa się z wytrzymałej ramy, ramion podnoszących oraz pasów, które zabezpieczają pacjenta podczas rehabilitacji.

Korzyści zdrowotne wynikające z używania pionizatora.

Wykorzystanie pionizatora w rehabilitacji to nie tylko oddziaływanie na sylwetkę i postawę ciała, ale także na to co dzieje się w ciele pacjenta. Korzystanie z pionizatora usprawnia krążenia krwi, a jest to kluczowe u osób które zmuszone są do ciągłego leżenia czy siedzenia. Pionizacja wpływa także na stan mięśni i stawów. Wykorzystanie pionizatora w rehabilitacji chorego to przede wszystkim poprawa zdolności ruchowych, poprawa komfortu psychicznego pacjenta oraz zapewnienie mu regularnego ruchu mimo ograniczeń. Korzystanie z pionizatorów to nie tylko korzyści dla samego pacjenta, ale także dla osób opiekujących się chorym, ponieważ w pozycji stojącej zdecydowanie łatwiej przeprowadza się wszelkie zabiegi higieniczne.

Jakie są typy pionizatorów?

Pionizatory dzielimy na statyczne i dynamiczne. Pionizatory statyczne podtrzymują prawidłową wyprostowaną postawę tułowia pacjenta uniemożliwiając mu poruszanie się. Pionizatory statyczne podtrzymują wiotkie ciało pacjenta. Pionizatory dynamiczne pozwalają z kolei na wykonywanie ruchów, które bez tych urządzeń byłyby poza możliwościami chorego. Pionizator dynamiczny wspiera poruszanie się oraz pozwala na naukę chodzenia osobom zmagającym się z chorobami kręgosłupa czy kończyn. W ofercie dostępnej na rynku znajdziemy także pionizatory wielofunkcyjne łączące cechy pionizatorów statycznych i pionizatorów dynamicznych. Zalecane są one dla pacjentów, których obecny stan zdrowia nie pozwala jeszcze na samodzielne sprawne wstawanie czy poruszanie się, jednak rokowania nie wykluczają takich możliwości. Pionizatory możemy także sklasyfikować w oparciu o zdolności motoryczne pacjenta - pionizatory przednie dla osób z lepszą kontrolą głowy względem pęsety ciała oraz pionizatory tylne, dla osób które zdecydowanie słabiej kontrolują ustawienie głowy.

Jakie są najnowsze technologie w pionizatorach?

Pionizatory posiadają wbudowane innowacyjne systemy takie jak wbudowany „kręgosłup”, system pelot bocznych oraz korekcji miednicy. Obecnie Urządzenia sterowane są za pomocą pilota. Pionizatory elektryczne nie wymagają w obsłudze pomocy osób trzecich i mogą być obsługiwane przez samego pacjenta. Dzięki automatycznemu sterowaniu uzyskanie wyprostowanej pozycji ciała nie wymaga siły opiekuna czy rehabilitanta. Pacjent w ciągu dnia przebywa w urządzeniu w którym funkcja pionizacji dostępna jest na zadanie , a kilkuminutowe cykle pionizacji połączone są odpoczynkiem w siadzie.

Jak dopasować pionizator do indywidualnych potrzeb pacjenta?

Pionizator o profesjonalnej konstrukcji pozwala na dopasowanie urządzenia do potrzeb konkretnego pacjenta. Mogą posiadać specjalny podest z dodatkowymi elementami zabezpieczającymi w postaci blokad stóp i kolan. Jeśli ograniczenia ruchowe pacjenta tego wymagają w pionizatorach można zastosować zabezpieczenia na wysokości klatki piersiowej. Dzięki modułowej budowie możemy zdecydować się na pasy stabilizujące miednicę, kamizelkę, peloty piersiowe, peloty biodrowe, pasy odwodzące uda, nakolanniki, stolik, platformy stóp czy paski do stóp.



Śledź nas na Facebooku